Ana sayfa Tasavvuf Tasavvuf ve İnsan

Tasavvuf ve İnsan

2319
1

Tasavvuf ve İnsan

Şöyle derinliklerimize doğru yaptığımız bir yolculuğun anılarını gözden geçirdiğimizde , insan mülkünün sahibinin kime ait olduğunu hemen fark ediyoruz . Bu öylesine sonsuzluk içerisinde kayıp oluştur ki , benliğimizin acaba bana ait bir şeyler var mıdır arayışının beyhude bir çaba olduğu hemen anlaşılır . İşte tasavvuf ve insan ilişkisi ni irdelemek benliğin batıl eğilimleri ile hak arasındaki çatışmayı anlamak açısından çok önemlidir.

İnsanın ne olduğunu nasıl tanımlayacağımızı ararken , bu sonsuzluk içerisinde kendimizi bulmak son derece zor olabilir , dikkat etmek lazım bu da benliğimize ait bir oyundur , çünkü o illa ki ben diyebileceği bir fırsat arar .

Emaneten kullanım hakkını üzerimize aldığımız her şey gibi , insanlık var olan tüm metafizik yanları ile beraber mülk olarak yaratıcısına ait olduğundan , bize verilmiş iç alemimizde hep bir benlik arayışının daima var olacağını hiç unutmamalıyız . En El Hak ifadesinin çözümlenişi bu nedenle çok zor olmaktadır .

Söylenen sebeplerle insanı ancak , içerisinde varlığını sürdürdüğü kurguyu , yaratıcısının beyanları doğrultusunda , en iyi yönetebilen varlık olarak ifade etmek , kanımca yanlış olmaz .

Bu yönetim hakkının sahibi olmaya en yakın aday ise gönül olarak tespit edilebilir . Çünkü yaptığımız yolculuğun önemli noktalarında ortaya çıkan benliğe dair figürler hep onun etki alanının içerisinde biçimlenerek bir kimlik kazanmaktadırlar .