Ana sayfa Tasavvuf İslam ve Sufizm

İslam ve Sufizm

2834
0

İslam ve Sufizm

İnsanın kendisi ile olan yolculuğu öylesine farklı boyutların derinliklerine uzanır ki , kendisinin ne ifade ettiğini anlaması oldukça zor olabilmektedir . İç alemimizi gözlemlerken duygularımızı keşfetmemiz ve onların kainat içerisinde nelere karşılık geldiğini anlamlı hale getirip , çizdiğimiz resimlerin gölgelerinde ortaya çıkması gereken kavramların ne kadar karşılığını bulduğumuzu hep düşünmeliyiz . Duygu dünyamız anlamsız içeriklerin gözümüzün önünden kayıp gittiği bir filim yada doğaçlama bir gösteri değildir . Aklımıza ve duygularımıza düşen her resmin kainatta tuttuğu bir yer vardır . Bencilliği ekmek kuyruğunda öne geçmek olarak algılamakla , tüm varlıkları yok saydığını hissetmek şeklinde bir hal işte böyle bir şeydir . Önümüzdeki insana davranışlarından ötürü tahammül gösteremeyen benliğimiz , bizden hep onları bir bütün olarak görme demek istemektedir .

İşte sufizm arkadaşlarımızı nasıl ve ne kadar çok sevebileceğimizi kendi kendimize öğrendiğimiz hayat yolculuğumuzdur . Duygularımızı benliğimizden arındırmak , gerçeği tüm güzellikleri ile seyrederken öğrendiklerimiz hep aynı yolculuğun farklılıklarının güzelliğini keşfetmek , bu anlamdadır .

Ben demekten vaz geçerek benliğe ait önceliklerin hiç bir manası olmadığına dair inceliklerin içimize işlemesi , kainatı bütün olarak algılamanın zarafeti , her gayretin ve sabrın bir rızaya evrildiği bilinci insan kompozisyonunun iyi yönetildiğinin göstergesi olacak ve kainat buna tanıklık edecektir . Davranışlarında tüm varlık alemini içinde taşıdığının işaretlerini yansıtan bir insandan daha üstün ne olabilir .