El Hamid İsminin Yorumu

Kendisi dahil , çevresini yada kısaca tüm varlık alemini ve bu alemin birbiri ile ilişkilerini düzenlerken ortaya çıkan her türlü değişimi ve değişikliği yük olarak görmek vehmetmek , algılatmak nefsin en sık baş vurduğu , bünyeyi inanılmaz sıkıntılara sürükleyebildiği bir duygusal alandır . Nefs düşün aleminde ve maddi , reel hayata bağlı ilişkilerinde kendince değişmemesi gereken koruma alanları geliştirir ve bunların değişimlerine ait ortaya çıkabilecek her türlü gelişme karşısında inanılmaz tahammülsüzlükler yaratarak yine kendisine ait rahatsız olma duygusu ile bünyeyi etkisi altına almaya yönlendirmeye çalışır . Nefsin varlık alemini temelde kendisi için bir yük olarak görmek , devamında bu alemle olan ilişkilerinde olası gelişmelerle ortaya çıkacak her türlü değişimi bir rahatsızlık duygusu ile karşılayarak oluşturduğu tahammülsüzlükler , gerçekte bunları kendi rahatlığına , rahatlık alemine yönelmiş tehditler olarak görmesindendir .

Bu konunun açılımı çok daha geniş olmasına rağmen basit bir örnekle anlatılmak istenenden muradı belirtelim . Bir sabah erken saatlerde deniz kenarına inerek martı sesleriyle karışmış , balıkçı teknelerinin dinginlik yaratan motor ritmlerini dinlerken ,  önceki akşamki derbiyi tartışan edebe de aykırı davranmayan bir kaç gencin hemen yanınızdaki masaya oturduğunu düşünelim . Etraftaki sükun önceleri bu tartışmanın iç aleminize sızmasını bir süre önleyebilir , ancak sizin bu dinginliği içinizde hissetme eğiliminiz ve gençlerin hiç bitmeyecekmiş gibi görünen tartışmaları yavaş yavaş beliren bir tahammülsüzlüğün ortaya çıkmasına neden olabilecektir . İşte hissettiğimiz bu duygu nefsani bir rahatsızlık eğilimidir ve sizin dinginlikten , hararetli bir tartışmanın içine yönelmenize yani bu değişime müsaade etmeyecektir . İşte nefsin çevresini , daha geniş bir ifade ile varlık alemini rahatsız edici bir unsur olarak göstermeye çalıştığı bu tip algılar karşısında biz El Hamid ismini anmalıyız .

Başka şehirde yaşayan ağabeyinizin kızı sizin olduğunuz ilde bir üniversite kazanır ve eğitim süresince de aile büyükleri tarafından sizin yanınızda kalacağı kararlaştırılır , öyle de olur . Sizin hayatınızda meydana getireceği değişiklikler açısından bu durumun zaman zaman rahatsızlıklar oluşturacağı açıktır ve daha da ilerisinde anneniz yeğeninize beklenenden daha fazla yakınlık duyar ve ona artık sende benim kızımsın gibi beyanlarda bulunmaya başlar . Bu süreç baştan sona nefsin rahatsızlığı için yeterlidir , hiç hesapta yokken ortaya çıkan ve yaşam alanınızı paylaşacak bir yeğen varken , annenizin yakınlığı nedeni ile ileride maddi menfaatleri de olabilecek , örneğin aile mirasından pay alabilecek , evlilik harcamalarına katkıda bulunulabilecek bir problemin varlığı ufukta görülmektedir . İşte tam burası rahatsız olma duygusunun nefs tarafından ne tip düşüncelerle oluşturduğunu kavradığımız yerdir . Nefs ortada hiç bir sebep yokken sadece alışkın olduğum yaşam değişecek vehmi ile sorun yaratmakta hiç bir beis görmez . Diğer bir ifade ile nefs rahatsız olduğunu bünyeyi sorun yaratmaya sürükleyerek göstermeye çalışacaktır .  Yeğenim yüzünden yatak odamda yalnız yaşayamayacağım , annemin ilgisini paylaşmak zorunda kalacağım , maddi rahatlığım da kısıtlamalar olacak , belki de ilerde benim sahip olduğum her şeye ortak olacak gibi sonu gelmez vehimler , yaratılacak rahatsızlıkların kaynağı olabilecektir .