El Fettah İsminin Yorumu

İyiliklere giden yoldaki kapıları açmak ancak hakkı takip emekle mümkün olur ve ulaşmak çaba gerektirir. Benliğimizin bu konudaki tavrı ise bu yolda alınacak mesafeye inadına karşı çıkmak, çabayı inkar ederek nankörlük eğilimini kötülüklerin kapısında bekletmektir. Bir insan hayatının içine sığdırılabilecek her türlü hayrın, iyiliğin ancak hakkı ve onun gerektirdiği davranışları tercih etmekle ve yine bu konuda çaba gösterilmesiyle gerçekleşebileceğini bilen nefislerimiz için hakkı inkar eden bir bünye yaratmak, kendi heva ve heveslerinin geleceğini teminat altına almak açısından hayati önem taşımaktadır. Hakka gönül vermek konusundaki bilincimiz ve çabalarımız , önümüzdeki kapıların her açılışında benliğimizi içinde olduğu inkardan inanca doğru zorlayacağı için meşakkatli bir yoldur. Hakkı temsil eden davranışlarımızın gelecekte inancımızı pekiştirecek hangi iyilik kapılarını açacağını ancak El Fettah olan Allah bilmektedir ve onları yaratmaktadır.

Çevremizdeki insanların davranışlarında , gerçeği hakka davet yani iyilik , nefsani tercümesi ise genel olarak   ” bak benim sınırlarımı zorluyorsun ” manasında bizi kötülük zemininde tutmaya çalışan izler görürüz . Bu kaygının özünde hakkın , benliğimizin heveslerine hizmet edecek ve faili olacağı tüm davranışları sınırlayacak olması yatar . 

Konuyu biraz daha iyi anlayabilmek için küçük bir örneği zihinlerimizde canlandıralım . Orta yaşlarda bir yönetici olduğunuzu düşünün . İşlerin çok yoğun olduğu bir sektörde yorucu bir tempoyla çalışıyorsunuz ve pek çok genç yardımcınız var . Sizin de senelerin getirdiği bir zihinsel ve bedensel yorgunluğunuzun olması da hiç şaşırtıcı olmaz . Özellikle sevkiyat saatlerinin olduğu akşam üzerleri ayrı bir telaş konusu tüm çalışanlar için . Ve bu saatlerde yardımcılarınızdan bir tanesinin sürekli tempoyu arttırıcı ve hatta sizi de sıkıştıran bir davranış eğilimi içerisine girdiğini düşünelim . Oysa siz söz konusu dönemde fiziksel yeterliliğiniz açısından biraz daha sakin bir ortamı arzuluyorsunuz , çünkü yorgunluk artık daha derinden hissedilmekte .

Bu durum zaman geçtikçe benliğinizin gözlem alanına girecek ve şöyle bir yorumu duygularınızda algılamanız hiçte şaşırtıcı olmayacaktır . Bu adamın tempoyu yükseltmekte ki kasıtlı tavrı sınırlarımı zorlayarak beni köşeye sıkıştırıp belki de yerime geçme niyetini taşımakta . Ancak devamı iyiliğin tercümesini yapan gönlünüzden de gelecektir , ya çocuk işlerin aksamadan yürümesi için elinden geleni yapıyorsa , bir iyiliğe böyle yorum getirilir mi hiç. İnsanın işine önem vererek gayretli ve çabalı olması hakkın bize tavsiyesidir bilindiği gibi. Çaba da hayır alemine açılır , ancak dikkatlerden kaçmaması gereken bir kapının da açıldığını gözden kaçırmamalıyız bu noktada . Benliğiniz sizi iki arada bırakacak bir illüzyonu zihninize göndermiştir ve bunu tekrarla gündeme getirecektir . Her akşam üstü bu genç sizin yorgunluğunuzun inadına kasıtlı olarak tempoyu yükseltecek size gelen iş yoğunluğu artacak ve bir gün farkında olmadan bu saatlerde sinirlenmeye başladığınızı fark edeceksiniz.  

Nefislerimizdeki nankörlük hali , daima iyiliğe yönlendirenlerin davranışlarını inkar ederek arkasında hep bir kasıt ararlar. Bu kasıt mefhumu , insanı gönlü ile nefsi arasında bir çatışma haline yönlendirir ve sonu bünyelerimizde duyduğumuz , sinirlenmek olarak ifade edilebilecek bir kızgınlık noktasına getirir . Davranışlarımıza kızgınlıkla yansıyacak bu duygular bir anda ortaya çıkacak ve bizi söz konusu hal üzre çevremize bağırıp çağırma eğilimine taşıyacaktır .

Aslında sözünü ettiğimiz gencin davranışlarının nasıl ve neden bizi sinirlendirdiğinin arkasındaki gerçek illüzyonu çoğu zaman bilincimizle izlemeyiz . O bir anda zuhur eder ve bizi kızgınlığımızı gösteren bir ifadeye doğru çekiştirir . Kendimizi denetim altında tutmamız ve benliğimizin bize neler söylediğini mutlaka anlamamız gerektiği açıktır . İşte böyle hikayesi anlatılmaya gayret edilen sinirlilik hallerimiz esnasında Allah’ın El Fettah İsmini anmamız hak bilincimiz açısından büyük önem taşır ve inkar illüzyonunun bertaraf edilmesi açısından önemlidir .