Ana sayfa Allah, Nefs ve Algı Algı ve Gerçek

Algı ve Gerçek

1833
0

Algı ve Gerçek

Gözlem alemimizin oluşumu hakkında düşündüğümüzde , farklı hallerin bizi sürüklemeye çalışarak bir onay noktasına götürdüğünün farkına varıyoruz , işte bu nokta algı ve gerçek arasındaki ayrımın eşiğidir . Örneğin iş yerimizde satış politikaları konusunda iki ayrı fikre sahip olan gurubun olduğunu düşünelim . Karar makamı olan üst düzey yönetimininde bu tartışmayı izlediğini, bir sonuç zamanına doğru işlerin yöneldiği ve sizin de bu guruplardan birinin üyesi olduğunuzu farz edelim .

Olayların içinde benlik aynasından yansıyan görüntülerin , yine onun tarafından duygularımızın kullanılarak örtülmeye çalışılacağı konusundaki bilincimizi hiç bir zaman kaybetmeden yaşamamız gerekliliği açıktır . Söz konusu olay süresince tarafların iç alemlerinde , benliklerinde hep kendi haklılıklarını savunup karşı tarafın fikirlerine asla değer vermeyen bir süreç işleyeceği konusunda şüphe olmadığı gibi , bunun gerekçelerini de  kendi üstünlükleri üzerinden hazırlayacaktır benliklerimiz. 

Bu illüzyon kendisine ayırmak istediklerinin toplamından oluşacaktır . Savunduğu fikir kanadı kabul görürse karşı tarafı ezmiş , yenmiş olmanın toplam hazlarını yalan mutluluklar, önemli kişilik olmanın getirdiği ayrıcalık hikayeleri , maddi getirilerine yönelik açgözlülükler ve sayılamayacak kadar çok hal , hep bu sürecin sahneleri olacaktır .

Şimdi gelelim işin gerçek tarafına , guruplar arasındaki karar verildikten sonra , bu olayın içerisindeki tüm figürler var olan işlerine yönelecek , belki de olayı karar verildiği anda unutacaklardır . Perdesi inmeyen sahne sadece sizin benliğinizin vehimlerinden ibaret olan aktörlerden oluşmaktadır aslında . Sizde de kısa bir süre sonra olayın etkilerinden hiç bir şey kalmayacaktır , ama benlikler kendi rollerini mutlaka oynar . 

İşte insanda kimliğini tescil ettirmeye çalışan söz konusu benlik duygusunu kontrol etme sorumluluğu , gerçeklerdeki hikmeti keşif etmesi sebebi ile vardır .

Farklı bir fikre kulak vermemek , karşımızdakileri anlayışla karşılamamak , onları nefsin yönlendirmelerinde olduğu gibi yenmek , üzerlerinde üstünlük kurarak etki alanınıza dahil etmek , üst yönetim nezdinde ayrıcalıklar elde etmek ve bunların tümünden ötürü hazlar alemine doğru yolculuk yapmak gibi benliğin izlerini taşıyan illüzyonların tümü algı ve gerçeklik arasında kalarak hikmeti kavramayı önleyen yine benlik içerikli eğilimlerdir . 

Hikmet varlığın birliğini seyreden her bireyin gözünün nurudur . İnsanların yaşamları boyunca karşılaşarak,  haktan yana tavır alıp da üzüldüğü ” ben bu sonucu hak edecek ne yaptım ” düşüncesi,hikmeti ilahiyi sezgilerimizden kaçırmak amaçlı ve benlik kaynaklı bir eğilim olduğundan hikmeti anlamak için yaşadıklarımızı çok iyi irdelemeliyiz.